MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Archifest. Weekend archiwów społecznych”. Przed nami wiele atrakcji na terenie całego Mazowsza

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
Oto lista atrakcji
Oto lista atrakcji Materiały prasowe
„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to spotkania, wydarzenia i atrakcje organizowane między 7 a 9 czerwca 2024 roku przez prawie 30 archiwów społecznych z ponad 20 miejscowości w Polsce. W ten sposób inicjator akcji – Centrum Archiwistyki Społecznej – zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Archiwów, który co roku obchodzimy 9 czerwca.

Archiwistyka społeczna

To pierwsza tego rodzaju inicjatywa organizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej. W wydarzeniu wezmą udział różnorodne archiwa społeczne, od lokalnych bibliotek po organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Zainaugurowana zostanie działalność nowego archiwum społecznego na warszawskim Ursynowie. Oprócz tego na uczestników „Archifestu” czekają spotkania, na których będą mogli się podzielić swoimi wspomnieniami, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, czy rodzinne warsztaty. W programie znalazły się też wydarzenia online.

Festiwal archiwów

„Archifest” to okazja, by razem świętować i dzielić się pasją do zbierania i zachowywania śladów przeszłości, które napędzają ruch archiwów społecznych. To również szansa na odkrycie wyjątkowych materiałów z tych zbiorów oraz zachęta do zainteresowania się historią swojej rodziny i okolicy. Udział takich inicjatyw w Międzynarodowym Dniu Archiwów przypomina, że archiwa to nie tylko oficjalne dokumenty, ale też osobiste fotografie, listy i nagrania wspomnień.

W Polsce dziedzina ta rozwija się niezwykle dynamicznie. Obecnie istnieje już prawie 800 archiwów społecznych. Ich działalność wspiera powołana cztery lata temu instytucja – Centrum Archiwistyki Społecznej, która edukuje, tworzy narzędzia dla archiwów społecznych i animuje społeczny ruch dokumentowania historii.

Historia projektu

Początkiem archiwum społecznego jest pasja i zaciekawienie, przyjemność odkrywania nieznanych szerzej fragmentów historii. Archiwiści społeczni nie tylko z zapałem szukają cennych źródeł historycznych, ale integrują też społeczność poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń

– mówi Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej

– CAS wspiera inicjatywy, które istnieją dzięki wspólnej pasji ludzi i ich potrzebie zapisywania historii.

  • Warszawa

    Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” - w ramach „Archifestu” swoją działalność zainauguruje Ursynowskie Archiwum Społeczne. 7 czerwca między 14.00 a 18.00 warto odwiedzić Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” i zobaczyć bogate zbiory związane z historią dzielnicy – kroniki, zdjęcia, mapy, katalogi, księgi pamiątkowe oraz wysłuchać wywiadów z mieszkankami i mieszkańcami.

    Fundacja Archeologii Fotografii zaprasza na spotkanie warsztatowe „Fotodetektywi w domowym archiwum”. Zabezpieczanie i digitalizacja dawnych zdjęć. Będzie to okazja, żeby zobaczyć najciekawsze eksponaty, dowiedzieć się, jak prawidłowo przechowywać fotografie i unikać czynników negatywnie wpływających na ich stan oraz poznać techniki związane z cyfryzacją negatywów.

    Archiwum Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto-Ogród Sadyba zaprasza na wernisaż wystawy „101 lat Sadyby” połączony z oprowadzaniem autorskim.

    Wolskie Regionalia otwierają z kolei wystawę fotografii Edwarda Kołodziejczyka – konstruktora, a zarazem artysty z Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki.

    W Domu Kultury „Zacisze” odbędzie się wernisaż wystawy wystawę „Ślubuję Ci…” o historii ślubów i wesel z warszawskiego Targówka.

  • Żyrardów

    Dzięki zbiorom Magdaleny Żukowskej można przenieść się w czasie aż do 1953 roku! W Centrum Kultury w Żyrardowie zostanie otwarta wystawa „Kolonijne wspomnienia znad morza. Żyrardowska historia Śliwina/Rewala”.

  • Myszyniec

    Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej zaprasza na wystawy prezentujące najciekawsze fotografie ze swoich zbiorów oraz postać Stanisława Sieruty – śpiewaka, tancerza ludowego, malarza, rzeźbiarza i gawędziarza z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Poza tym w programie zwiedzanie myszynieckiej dzwonnicy i spotkanie z lokalnymi artystami Piotrem Kobrzyńskim i Marią Pawłowską.

  • Rzeczniów

    Archiwum Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie przygotowało wystawę poświęconą regionalnym tradycjom weselnym oraz spacer.

Pełny program „Archifestu” znajduje się na stronie Centrum Archiwistyki Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Archifest. Weekend archiwów społecznych”. Przed nami wiele atrakcji na terenie całego Mazowsza - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na zyrardow.naszemiasto.pl Nasze Miasto